Olimpiada Mediewistyczna 2017

XI OLIMPIADA MEDIEWISTYCZNA 2017

Do pobrania: Regulamin i karta zgłoszenia

 

W wielu szkołach nie ma historii średniowiecza a jednak 118 uczniów przystąpiło do I etapu XI Olimpiady Mediewistycznej. Najwięcej na Pomorzu i w Małopolsce. Znowu jak co roku przez ostatnich kilka lat południe górą ! W pierwszej dziesiątce są przedstawiciele szkół z Wałbrzycha, Rzeszowa, Dzierżoniowa i cztery razy Krakowa  Jak widać powietrze krakowskie uodparnia na kurz inkunabułów i manuskryptów a rozpraszanie mroków średniowiecza jest łatwiejsze niż podwawelskiego smogu.Jednak na największe uznanie zasłużył nasz krajan (w końcu Czersk był przez lata w województwie bydgoskim) Radosław Ditrich  – 202 punkty to wynik godzien mistrza ! Nieobce są mu tajniki dziesięciny wytycznej, berny, narzazu i położenia Serwidjaji – brawo !
37 zawodników i ich opiekunów zapraszamy do Czerska na II i III etap w czwartek 20 kwietnia. Rozstrzygnięcie Olimpiady nazajutrz 21 kwietnia.
Wszystkich zakwalifikowanych prosimy o potwierdzenie przybycia do Czerska i kontakt w sprawie organizacji noclegów dla olimpijczyków.  Wszelkich informacji udziela Hieronim Kucharski – sekretarz Olimpiady (tel. 602-299-149, olimpiadamediewistyczna@wp.pl ) Szczegóły organizacji II etapu ukażą się wkrótce.


X OLIMPIADA MEDIEWISTYCZNA 2016

Jubileuszowa X OM za nami.

Tradycyjnie jak co roku w kwietniu najlepsi licealiści – znawcy średniowiecza zameldowali się w Czersku na finałach Olimpiady Mediewistycznej. Tegoroczna edycja była wyjątkowa pod kilkoma względami. Dlaczego – bo była jubileuszowa – 10 ,  bo był tort urodzinowy, bo odbyła się przy niej konferencja naukowa, bo  uświetnił ją koncert Grupy H. Pod jednym względem była natomiast rutynowa – po raz kolejny triumfatorami okazali się uczniowie z V LO w Krakowie (Tomasz Janas – I m-ce, Hugo Lunn – II) . Wśród laureatów byli też uczniowie z Nowego Targu, Torunia, Wrocławia i Wałbrzycha. Olimpiadę poprzedzało 11 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Średniowieczu. Tak więc zawody odbyły się po raz 21. Taki jubileusz był okazją do wspomnień i podsumowań. W środę 20 IV w Ośrodku Kultury w Czersku organizatorzy uhonorowali specjalnymi pamiątkami tych, którzy przez wiele lat byli im wsparciem i nigdy nie odmawiali pomocy. Wśród nich byli Przemysław Biesek-Talewski niegdysiejszy v-ce starosta chojnicki, z-ca burmistrza Czerska – Grzegorz Klauza, reprezentujący obecne władze samorządowe, był także były dyrektor LO Ryszard Kuchta. Pogratulowano też (proroczo) V LO z Krakowa – szkole, która ma najwięcej laureatów w historii Olimpiady. Podziękowania dzisiaj należą się także uczniom klasy II a z naszego liceum, którzy ofiarnie jako wolontariusze pracowali na rzecz Olimpiady. Z Olimpiadą uczniowie nie rozstają się nawet kiedy liceum opuszczają. Nieustannie na jej rzecz pracują jako wolontariuszki: Ewa Narloch (matura 2005), Aleksandra Sikora (2012), Karolina Bloch (matura 2013) oraz Anna Kowalewska i Weronika Lewandowska (matura 2014)

W roku jubileuszu chrztu Polski, organizatorzy Olimpiady zaproponowali uczestnikom udział w Międzyuczelnianej Konferencji Naukowej Studentów „Wokół wielkich rocznic”. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Adama Mickiewicza z Poznania. Całość koordynowała studentka UJ, absolwentka naszego czerskiego liceum (matura 2013) Aleksandra Kucharska.

Wieczorem popis dała „Grupa H”. Obecni uczniowie liceum we współpracy z Ośrodkiem Kultury i pod kierunkiem swego nauczyciela Hieronima Kucharskiego (także sekretarza Olimpiady) przygotowali koncert „Jak posąg pychy samotnie stać – historia Polski polskim rockiem pisana”. Autorką wszystkich aranżacji muzycznych była uczennica klasy IIIa Liceum im. W. Pola Magda Jażdżewska, której zarówno widzowie, jak i Grupa zgotowali prawdziwą owację. Koncert utrwaliła internetowa  TV Chojnice i można obejrzeć go tu:

http://chojnice.tv/wideo-2392-W_Czersku_Perfectem_i_Mickiewiczem_opowiedzieli_histori%C4%99_Polski

Czersk chwalił się przed uczestnikami Olimpiady swą młodzieżą także dnia następnego – na zakończenie Olimpiady w budynku CIT wystąpiły uczennice klasy szóstej VI f z SP1, laureatki niedawnego konkursu historyczno-patriotycznego, które przedstawiły prezentację dotyczącą postaci św. Stanisława ze Szczepanowa i kontrowersji historycznych jakie narosły wokół tej postaci. Zuzanna Lamczyk, Agnieszka Kręska, Wanesa Buza znakomicie się zaprezentowały przed znawcami tematyki. Do występu przygotowała dziewczęta ich wychowawczyni Pani Maria Gajewska, której również należą się gratulacje.

W Olimpiadzie Mediewistycznej od lat dominują uczniowie z południa Polski. Jednakże Czersk może się chlubić swoją młodzieżą, tak utalentowaną w rozmaitych dziedzinach. Być ich nauczycielem – prawdziwa przyjemność.

 

Wyniki końcowe:

1. Tomasz Janas              Kraków V LO
2. Hugo Lunn                   Kraków V LO
3. Iwona Madeja              Nowy Targ LO
4. Krzysztof Kowalski     Kraków V LO
5. Wojciech Pypkowski   Torun ALO
6. Katarzyna Lipińska     Wrocław III LO
7. Amadeusz Anioł           Wałbrzych II LO

wyniki – II etap


 

Wyniki I etapu


 

1050 lat i jeden tydzień

 Tyle czasu minie od chrztu księcia Polan Mieszka I do ogłoszenia wyników jubileuszowej X Olimpiady Mediewistycznej – od 14 kwietnia (prawdopodobnie) 966 do 21 kwietnia 2016. Podczas Olimpiady i jej poprzednika Konkursu „Wieki średnie” czciliśmy już pamięć zjazdu gnieźnieńskiego, bitwy grunwaldzkiej (pamiętny finał w Malborku w 2010 r.), teraz czas na wspomnienie kluczowego dla naszej Ojczyzny wydarzenia sprzed 1050 lat. Wydarzenie szczególne więc i uczczenie musi być szczególne. Podczas finałów X OM odbędzie się  studencka konferencja naukowa, w której udział zapowiedzieli przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Adama Mickiewicza z Poznania i Uniwersytetu Gdańskiego. Prelekcje wygłoszą przed najlepszą czterdziestką (dokładnie 41) licealnych mediewistów, którzy zakwalifikowali się do II etapu OM. W tym roku podobnie, jak w latach ubiegłych znowu w I etapie zatriumfowała krakowska „Piątka”, a Tomasz Janas okazał się bezkonkurencyjny zwłaszcza w rozwiązywaniu krzyżówki (30 pkt !) Nie jest to już jednak taka dominacja Krakowa, jak w ostatnich edycjach. Wyniki „reszty świata” pozwalają oczekiwać, że tym razem nie wszystkie trofea trafią pod Wawel.

Przedstawicieli 29 szkół zapraszamy do Czerska na Pomorze w środę 20 kwietnia. Tego dnia o godzinie 10.00 w Ośrodku Kultury (ul. Szkolna 11) rozpoczniemy kolejne etapy X Olimpiady Mediewistycznej.  Poprzedzi je podsumowanie 20-lecia licealnych zmagań mediewistycznych w tym 10-lecia Olimpiady. Zawody będą trwały cały dzień (dwie części – mapy i zabytki) etapu II przerywane wkładami studentów. III etap planujemy na 17.30 (do 19.00)  20 IV. Nazajutrz przed południem będzie trwał egzamin ustny przed komisją pod przewodnictwem Profesora Szybkowskiego. Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom zapewniamy obiad w trakcie zawodów II etapu, a tym, którzy zakwalifikują się do etapu III  (analiza źródeł ) Olimpiada finansuje także nocleg i śniadanie dnia następnego w Ośrodku Sportów Konnych w Kwiekach (miejsce ubiegłorocznego zakwaterowania – w sumie 45 PLN od osoby).

Prosimy wszystkich uczestników II etapu o przysłanie do 15 kwietnia na adres olimpiada.mediewistyczna@wp.pl potwierdzenia przybycia na II etap OM. Potrzebna jest nam dokładna lista uczestników i opiekunów, którzy wybierają się do Czerska wraz z zaznaczeniem czy będą Państwo korzystać z noclegów z 20 na 21.04 czy nie. Niektórzy aby zdążyć na godz. 10.00 20.04 przyjadą dzień wcześniej. Osoby te prosimy o podanie godziny przyjazdu by móc właściwie zorganizować (bezpłatnie) transport z Czerska do miejsca noclegu. Wszelkie pytania prosimy kierować na adres Olimpiady (powyżej)

Jeżeli ktoś chciałby samodzielnie zarezerwować sobie nocleg to oprócz Kwiek (mzdunek@gmail.com , p. Małgorzata Zdunek tel. 502-642-869) polecamy następujące instytucje: Hotel Roal (tel. 52-398-42-76 http://www.hotelroal.czersk.com/), ,„Zagroda u Tomka” w Ostrowitem (7 km od Czerska tel. 52–398-42-40 (http://utomka.itpstudio2.serwery.pl/index.php?id=5), pensjonat „Alicja” (także w Ostrowitem 602-44-73-05, http://ostrowite.com.pl/index.php?id=5) Prosimy jak najszybciej decydować się na rezerwację, tak by mieć pewność noclegu.

 

 

Hieronim Kucharski – sekretarz Olimpiady Mediewistycznej


 

II etap X OM w środę 20 kwietnia.Rozpoczęcie o godzinie 10.00 w Ośrodku Kultury ul. Szkolna 11, finał nazajutrz 21 IV. Wszystkim uczestnikom zapewniamy obiad 20 IV a tym, którzy zyskaja status finalisty (awans do III etapu) Olimpiada pokrywa koszty noclegu. Prosimy o potwierdzenie przybycia na II etap OM do 15 kwietnia . Potwierdzenie prosimy wysyłać na adres olimpiadamediewistyczna@wp.pl . Szczegóły organizacji wkrótce opublikujemy na stronie www.loczersk.pl


 

 

PLIKI DO POBRANIA:

IX OLIMPIADA MEDIEWISTYCZNA 2015 ROK test

REGULAMIN

 

SKRÓT REGULAMINU

 

 1. UWAGI OGÓLNE

Siedzibą Komitetu Głównego jest Instytut Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Przewodniczącym jest dr hab. Sobiesław Szybkowski profesor UG

W sprawach organizacyjnych należy się kontaktować z sekretariatem Olimpiady, który mieści się w Liceum Ogólnokształcącym im. Wincentego Pola w Czersku (woj. pomorskie), ul. Szkolna 3. Pracami sekretariatu kieruje Hieronim Kucharski – nauczyciel historii w LO w Czersku, którego Komitet Główny upoważnił do występowania w imieniu organizatorów we wszystkich kwestiach dotyczących organizacji kolejnych edycji Olimpiady Mediewistycznej.

W przeprowadzaniu I etapu olimpiady organizatorów wspierają, zyskując status współorganizatora następujące placówki:

 • w Czersku LO im. W. Pola ul. Szkolna 3
 • w Sopocie II LO  im. Bolesława Chrobrego, ul. Aleja Niepodległości 751,
 • w Białymstoku II LO im. Ks. Anny z Sapiehów Jabłonowskiej, ul. Narewska 11,
 • w Krakowie V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego ul. Studencka 12,
 • w Słupsku II LO im. A. Mickiewicza, ul. Mickiewicza 32,
 • w Toruniu IV LO im. T. Kościuszki, ul. Warszawska 1/5,
 • w Szczecinie Katolickie LO im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego, Aleja Wojska Polskiego 76,
 • w Lublinie V LO w Lublinie im. Marii Skłodowskiej-Curie, ul. Lipowa 7,
 • w Katowicach III LO im. A. Mickiewicza, ul. Mickiewicza 11,
 • w Kutnie  II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza, ul. Okrzei 1a,
 • we Wrocławiu IV LO we Wrocławiu im. Stefana Żeromskiego, ul. Stacha Świstackiego 12-14
 • w Bydgoszczy ZSM nr 1 im. Franciszka Siemiradzkiego, ul. Św. Trójcy 37
 • w Rzeszowie IV LO im. Mikołaja Kopernika, ul. Gen. J. Dąbrowskiego 82

 

Uczestnikiem olimpiady może być każdy uczeń liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego, technikum, szkoły średniej dla pracujących, który posiada wiadomości w zakresie historii średniowiecza, umiejętności łączenia faktów, wyciągania wniosków, a także umiejętność analizy źródeł..

Laureaci z poprzednich lat mogą być uczestnikami konkursu. Nie podlegają oni eliminacjom szkolnym. Organizatorzy nie ustalają limitu uczniów, którzy mogą przybyć na eliminacje międzyszkolne z jednej szkoły.

 

II. ORGANIZACJA I PRZEBIEG OLIMPIADY

Eliminacje szkolne

Szkoła nie ma obowiązku przeprowadzania eliminacji wewnętrznych. Powinny one jednak zostać przeprowadzone w wypadku dużej liczby zgłoszeń lub chęci sprawdzenia poziomu wiedzy uczniów. Eliminacje te przeprowadza każdy nauczyciel (zespół nauczycieli) samodzielnie.

 

I etap – Eliminacje międzyszkolne

Eliminacje międzyszkolne mają charakter szczegółowego testu. Test układany jest na podstawie obowiązujących w Olimpiadzie podręczników czyli obowiązkowych lekturach (wykaz poniżej).

Eliminacje międzyszkolne przeprowadzane są tego samego dnia 23 marca 2015 r. (środa) we wszystkich placówkach współorganizujących Olimpiadę. Rozpoczęcie I etapu: godzina 1130. Czas trwania eliminacji: 2,5 godz. Uczestnicy winni posiadać ze sobą legitymację szkolną !!!

Komitet Główny co roku na podstawie wyników i poziomu eliminacji kwalifikuje najlepszych kilkudziesięciu zawodników do następnego etapu Olimpiady. Zainteresowani zostaną powiadomieni o zakwalifikowaniu się do II etapu.

II etap

Drugi etap obejmuje pytania z geografii historycznej i historii sztuki.

Do III etapu zakwalifikowanych zostanie 20-22 najlepszych zawodników z II etapu. Listę imienną uczestników finału ustala jury w wyniku postępowania kwalifikacyjnego, opartego wyłącznie na wynikach zadań z II etapu. Uczestnicy ci kwalifikując się do etapu III zyskują status finalistów Olimpiady

III etap

Sprawdza pisemną interpretację wskazanych tekstów źródłowych. Osoby, które osiągnęły najlepszy wynik w III etapie zostają zakwalifikowane do ustnego egzaminu by walczyć o indeksy na UG. Zawodnicy ci w liczbie 7 otrzymują status laureata Olimpiady Mediewistycznej. W wypadku uzyskania tej samej punktów przez większą liczbę osób, o kolejności zdecydować może wynik najpierw z II etapu potem z etapu I

 

Egzamin ma charakter ustny przed jury i obejmuje :

 • odpowiedź na pytania z wybranej przez uczestnika dziedziny (bloku tematycznego) oraz zgłoszonych 5 lektur (w tym 3 z wybranego bloku).
 • odpowiedź na 2 pytania z całości zagadnień epoki średniowiecza

Egzamin decyduje o kolejności miejsc laureatów w Olimpiadzie

 

 

III. UPRAWNIENIA LAUREATÓW I NAGRODY

Dwaj najlepsi zawodnicy – zdobywcy I i II miejsca uzyskują prawo do zwolnienia z procedury rekrutacyjnej na kierunek historii Uniwersytetu Gdańskiego. Podstawą prawną jest uchwała nr 35/15 Senatu Uniwersytetu Gdańskiego z dnia 23 kwietnia 2015 roku w sprawie warunków i trybu rekrutacji kandydatów na studia stacjonarne i niestacjonarne w Uniwersytecie Gdańskim w roku akademickim 2016/2017.

Pozostali uczestnicy egzaminu jako laureaci Olimpiady Mediewistycznej otrzymują nagrody rzeczowe i okolicznościowe dyplomy podobnie jak ich opiekunowie.

 

IV. LEKTURY

Zawodnicy na wszystkich poziomach eliminacji zobowiązani są wykazać się znajomością treści zawartych w obowiązkowych lekturach, którymi są: T. Manteuffel, Historia Powszechna. Średniowiecze , B. Zientara Historia Powszechna Średniowiecza, J. Wyrozumski, Historia Polski do 1505 r. , S. Szczur, Historia Polski. Średniowiecze, R. Michałowski Historia powszechna. Średniowiecze, Atlas Historyczny Świata (wyd. PPWK, mapy pod red. J. Mitkowskiego), Atlas Historyczny Polski (wyd. PPWK), Multimedialny Atlas Historyczny (wyd. PPWK), Multimedialny Ćwiczeniowy Atlas Historyczny (wyd. Meridian), M. Sobańska-Bondaruk, Średniowiecze (wybór źródeł) . Atlasy i wybór źródeł są podstawą do konstrukcji zadań zwłaszcza w II etapie.

 

Lektury niezbędne do przygotowania się do finału inne niż obowiązkowe pogrupowane są w 5 bloków:

 1. Kultura o obyczaje
 2. Kształtowanie się państwa polskiego
 3. Krucjaty i zakony rycerskie
 4. Problemy państw Europy wczesnośredniowiecznej
 5. Europa Środkowa i Wschód u schyłku Średniowiecza

 

Tylko laureaci czyli osoby zakwalifikowane do egzaminu ustnego zobowiązane są dostarczyć organizatorom wybrany przez siebie wykaz pięciu lektur lektur (na Karcie uczestnika egzaminu ustnego Olimpiady Mediewistycznej”) spośród wykazu, o którym mowa poniżej.

 

Wykaz lektur podany jest na stronie: www.loczersk.pl , ma on jednak charakter pomocy i wskazówki a nie nakazu. To znaczy, że uczestnicy mogą wybrać lektury spoza wykazu, spełniające jednak wymogi prac naukowych.

V. KONTAKT

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres olimpiada.mediewistyczna@wp.pl ewentualnie na poniższa adresy:

Liceum Ogólnokształcące im. Wincentego Pola w Czersku, 89 – 650 Czersk, ul. Szkolna 3, tel. 0-52-398-4221,loczersk1@wp.pl. ,
Hieronim Kucharski tel. 602-299-149 (wieczorem także ewentualny kontakt poprzez
tel. domowy 0- 52 – 3984979), jerko1@wp.pl

VI. ZGŁOSZENIA

Zgłoszenia należy wysłać do 18 marca 2016 r. Zgłoszenia prosimy przysyłać pocztą elektroniczną !!! W tekście wiadomości należy przedstawić:

 • alfabetyczny wykaz uczestników (nazwisko i imię !),
 • imię i nazwisko nauczyciela przygotowującego poszczególnych uczniów,
 • dane szkoły (nazwa, adres, telefon i adres e-mail),
 • koniecznie należy zaznaczyć miejsce do którego zawodnicy przybędą na I etap w: Czersku, Sopocie, Wrocławiu, Słupsku, Białymstoku, Krakowie, Toruniu, Szczecinie, Lublinie, Kutnie, Katowicach, Bydgoszczy i Rzeszowie)

Adres e-mail na jaki należy wysyłać zgłoszenia to olimpiada.mediewistyczna@wp.pl (polecany adres) lub loczersk1@wp.pl W razie braku możliwości zgłoszenia elektronicznego, można dokonać zgłoszenia listownie: na adres LO w Czersku.

Uczestników Olimpiady obowiązuje wpisowe – 13 PLNdla osób, które dokonają wpłaty przelewem na konto LO w Czersku najpóźniej do 18 marca 2016 r., lub 20 PLN dla osób, które zdecydują się wpłacić osobiście nie później niż w dniu eliminacji niezwłocznie po przybyciu do szkoły organizującej pierwszy etap. Nazwa i numer konta, na które można wpłacać wpisowe:
Rada Rodziców Liceum Ogólnokształcącego im. W. Pola w Czersku ul. Szkolna 3, 89-650 Czersk,

nr 93 8147 0002 0003 1730 2000 0020

 

Jeżeli przelew dokonywany byłby z innego konta niż szkolne, należy koniecznie w tytule wpłaty wpisać nazwę szkoły w imieniu, której wpłata jest dokonywana.

 

 


 

„Idź złoto do złota” – czyli wyniki IX Olimpiady Mediewistycznej organizowanej wspólnie przez Uniwersytet Gdański i Liceum im. W. Pola w Czersku.

Cytat w nagłówku to słowa jakie miał wypowiedzieć w 1109 r. polski poseł do cesarza Henryka V. Wyniki ostatniej Olimpiady Mediewistycznej, która w ubiegłym tygodniu miała miejsce w Liceum w Czersku, są ich świetną ilustracją. Otóż Adam Kozień z V LO w Krakowie już po raz trzeci został laureatem OM. Najpierw siódmy potem drugi – teraz był bezkonkurencyjny. Ale cóż się dziwić skoro, podobnie jak rok temu, tak i teraz został także Laureatem Olimpiady Historycznej. Wszechstronnie uzdolniony, zarówno naukowo jak i muzycznie odpowiadał przed komisją wprost koncertowo, popisując się doskonałą erudycją, elokwencją i inteligencją ! Adamowi należą się szczególne gratulacje, gdyż zostając trzeci raz laureatem ustanowił niezwykle trudny do wyrównania rekord Olimpiady Mediewistycznej.

Historia pokazuje, że sukcesy zawodników z krakowskiej „piątki”, którzy już czwarty raz z rzędu zdominowali rozgrywki w Czersku, nie są przypadkowe. Dubeltowo wygrywają Olimpiady – Historyczna i Mediewistyczną. W Czersku wśród siedmiu laureatów było ich pięciu. Tyle samo zostało w tym roku laureatami Olimpiady Historycznej. Wśród nich był i Konrad Hajdus – także dwukrotny laureat Olimpiady Historycznej z 2014 i 2015 r . W Czersku nieco tylko ustąpił miejsca zwycięzcy. Olimpiada Historyczna odbywała się po Mediewistycznej (11-13 04)i zaraz po egzaminie w Czersku obaj laureaci wyruszyli w podróż do Gdańska. Tam bowiem odbywał się finał najważniejszych zawodów historycznych dla licealistów.

Tradycyjnie jak to ostatnimi laty bywało, OM cieszy największym powodzeniem na południu Polski. Ponad dwie trzecie zawodników II etapu, żeby przybyć do Czerska musiało przejechać grubo ponad trzysta kilometrów. Nowy Targ, Nowy Sącz, Gorlice i Rzeszów – to stamtąd przybywali rekordziści pokonujący prawie 700 km. Natomiast honoru Polski północnej broniła w Czersku podczas finałowego egzaminu Sara Kusz z Akademickiego LO w Toruniu i to broniła bardzo zacnie. Wykazując się bardzo bogatą wiedzą zdobyła trzecie miejsce (rok temu była dziesiąta) wyprzedzając Elizę Drogosz z III Społecznego LO w Krakowie. Eliza natomiast zanotowała największy progres wśród finalistów. Zakwalifikowała się bowiem do finału z 19 lokatą (na 21), a w III etapie popisała się znakomitą analizą źródeł czyli główną umiejętnością historyka i zajmując 4 miejsce została laureatem w swym drugim starcie w Olimpiadzie Mediewistycznej.

Tegoroczna edycja Olimpiady okazała się być sukcesem weteranów, gdyż wszyscy laureaci startowali w ubiegłym roku, a Jędrzej Kubala była podobnie jak Adam Kozień był laureatem Anno Domini 2014. Status finalistów rok temu mieli i Hugo Lunn, i Sebastian Śliwa. Przyszłych zawodników niepokojem może napawać fakt, ze wszyscy laureaci, którzy nie są tegorocznymi maturzystami już zapowiedzieli start w Olimpiadzie Mediewistycznej za rok.

Jak zawsze tak i w tym roku podziękowania należą się władzom samorządowym Czerska za przychylność i wsparcie finansowe, pomocy nie odmówił także powiat chojnicki. Dziękujemy także pracownikom CiT w Czersku i hotelu Roal dzięki, którym sprawnie przebiegała Olimpiada. W tym roku po raz pierwszy użyczył gościny olimpijczykom Ośrodek Sportów Konnych w Kwiekach. Szkoda tylko, ze napięty harmonogram Olimpiady nie pozwolił wykorzystać wszystkich jego atrakcji.

Wiemy, że za rok Olimpiada też będzie – zapowiedzieli swoje przybycie tegoroczni finaliści i laureaci, ale także Aleksandra Biesek, Karolina Bloch, Anna Kowalewska, Aleksandra Kucharska, Weronika Lewandowska – najwspanialsze wolontariuszki, bez których trudno wyobrazić sobie Olimpiadę Mediewistyczną. Absolwentki naszego Liceum, nie bacząc na swe obowiązki w pracy i na studiach w Krakowie, Gdańsku i Poznaniu przybyły jak co roku na OM, podobnie jak niegdysiejsi laureaci i finaliści – Mateusz Osowski i Ewa Narloch (znawcy Olimpiady wiedzą, ze prędzej ziemia przestanie się kręcić niż Ewa porzuci Olimpiadę !) Wszystkim wymienionym należą się wielkie podziękowania.

Przyszły 2016 rok to rok jubileuszy wielkich średniowiecznych wydarzeń. Żeby wymienić tylko te najbardziej Polakom znane – 1050 lat minie od chrztu Polski, 550 od II pokoju toruńskiego i powrotu Czerska wraz z Gdańskiem, Toruniem i całym Pomorzem do Polski. To także 950 od bitwy pod Hastings, przełomowej nie tylko dla Wysp Brytyjskich . A wśród nich 10 Olimpiada Mediewistyczna ! Wyjątkowa bo rozszerzona organizacyjnie o Warszawę i Rzeszów oraz Bydgoszcz, w której 20 lat temu narodził się Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Średniowieczu – poprzednik Olimpiady.

Będzie się działo !

Sekretarz Olimpiady Mediewistycznej

Hieronim Kucharski

nauczyciel LO im. W. Pola w Czersku
kolejność laureatów

wyniki III etapu IX Olimpiady Mediewistycznej

Wyniki II etapu IX Olimpiady Mediewistycznej.


wyniki I etapu IX OM

W czwartek 9 kwietnia II etap Olimpiady, finał nazajutrz 10 kwietnia.

Rozpoczęcie II etapu OM 9.04 w Czersku w budynku Centrum Informacji Turystycznej o godzinie 10.30. Ogłoszenie wyników II etapu planowane jest na godzinę 16.00, III etap OM dla najlepszych 20 zawodników rozpocznie się o 16.15 tego samego dnia. Jego uczestnicy, jak i ich opiekunowie mają zapewniony i opłacony nocleg bowiem następnego dnia o 11.15 rozpocznie się finałowy egzamin dla najlepszej siódemki. Wszystkim uczestnikom organizatorzy zapewniają obiad 9 kwietnia.

W kwestiach pozostałych noclegów Sekretarz OM prosi o bezpośredni kontakt z nim poprzez pocztę elektroniczną olimpiada.mediewistyczna@wp.pl i tel. 602-299-149, gdyż zmieniły się warunki i noclegi będą w zupełnie innych miejscach niż dotychczas.


 

Liceum Ogólnokształcące © 2016 tantar Frontier Theme