Wykłady historyczne w czerskim liceum

W miniony czwartek w naszej szkole odbyły się wykłady historyczne, które zorganizował działający przy placówce Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” Ziemi Chojnickiej. Tym razem swoją wiedzą z licealistami i gimnazjalistami AS podzielili się prof. dr hab. Grzegorz Berendt, kierownik Pracowni Historii Żydów na Uniwersytecie Gdańskim i jednocześnie szef pionu edukacyjnego IPN w Gdańsku oraz doc. dr Jerzy Grzywacz, prezes okręgu pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, żołnierz AK i powstaniec warszawski. W trakcie blisko dwugodzinnych wykładów młodzież niemalże z zapartym tchem słuchała prelegentów, mówiących o Polakach ratujących Żydów w czasie II wojny światowej (prof. Berendt) oraz o wspomnieniach z czasów wojny, nawiązujących do obchodzonej niedawno rocznicy powstania Armii Krajowej (dr Grzywacz).

Nasi goście, a byli wśród nich także członkowie rady programowej Klubu, tj. były wicemarszałek senatu – Jan Wyrowiński, dr Marek Szymaniak (delegatura IPN w Bydgoszczy), Marcin Wozikowski i dr Marcin Wałdoch, nie mogli się nadziwić, że młodzież w skupieniu słuchała wystąpień uczonych. Co warte podkreślenia, goście zwrócili również uwagę na miłą i przyjazną atmosferę, panującą w naszej szkole.

W imieniu swoim, jak i pozostałych członków Klubu serdecznie dziękuję za udział w wykładach i już teraz zapraszam na marcowe wykłady, które odbędą się w Chojnicach. Ich prelegentami będą wspomniany dr Marek Szymaniak, który wygłosi wykład o majorze Józefie Grussie – pomorskim Żołnierzu Wyklętym (wykład w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Chojnicach) oraz dr Katarzyna Minczykowska z Fundacji Gen. Elżbiety Zawackiej, która podzieli się swoją wiedzą na temat gen. Zawackiej – kobiety walczącej z wrogiem (wykład w Technikum im. Stefana Bieszka w Chojnicach).

Maciej Jakubowski

fot. Małgorzata Skwirowska

IMG_0028 IMG_0029 IMG_0031 IMG_0033 IMG_0038 IMG_0039 IMG_0040 IMG_1605IMG_0041 IMG_0042 IMG_0043 IMG_1604

Updated: 28 lutego 2017 — 11:52
Liceum Ogólnokształcące © 2016 tantar Frontier Theme